NEWS

Yaşam ve Ölüm

Beğendim
Beğendim Bayıldım Hahaha Süper Üzüldüm Kızdım

Bugün varız Yarın yokuz” ve “hiçbir şey sonsuza dek sürmez” ifadelerini hepimiz duyduk. Yaşamın kısacık doğasını yansıtan ve bize ölümümüzü hatırlatan sözler. Günümüzde çoğu kültür, ölüm hakkında rahatsız edici bir tartışma bulsa da, bu her zaman böyle değildi.

Tarih boyunca, özellikle çekişme zamanlarında, insanlar ölümü ve anlamını düşünmeye teşvik edildi. Ortaçağ Avrupasında, vebalar çoğaldığında, tutulan belli bir felsefe, insanlara yaşamlarını ve ölümlerini hatırlatan nesneler üzerinde meditasyon yapmalarını istedi. “Öleceğinizi hatırlayın” anlamına gelen Memento mori , bazılarına sakıncalı görünebilir, ancak saygı duyulan bir disiplindi.

Bu uygulama, insanlardan dünyasal mal ve lükslerinden ayrılmalarını istedi. Bu kibarlık öğelerinin kısacık doğası, ruhun ölümsüzlüğü ve enerjinin öbür dünyaya atılması gerektiği fikri ile yan yana geldi. Tabii ki, zamanın birçok felsefesi gibi, bu da günümüzde yaygın olan zengin sanatsal görüntülere çevrilmiştir.

Anonim Fransız sanatçı, 1575-1675 “Keşiş ve Ölüm ile Kolye”. (Fotoğraf: Vikipedi ile kamu malı )

 

Memento Mori Sembolizmi

Sanatçılar, kasvetli öğretilerini sanatlarında bir sıçrama tahtası olarak kullanarak, uzun zamandır bu stosik felsefeden etkilenmişlerdir. Aslında, kökeni hakikaten memento mori’dekökeni olan kafatası sanatı , popüler bir estetik niş olmaya devam ediyor. Kafatasları, iskeletleri ve kanatlı kafatasları, hepimiz bu dünyadan bir noktada ayrılacağımıza dair güçlü hatırlatıcılar olarak kullanılmıştır. Aslında kafatasları memento mori sanatının en yaygın sembolü ve klasik ölüm simgesidir.

Anında tanınabilir, onlar da Batı Avrupa’nın çok ötesinde kullanılıyor. Meksika’daki Día de los Muertos veya “Ölülerin Günü”, ölenlere saygı göstermek için kafatası ikonografisini kullanan en ünlü kutlamalardan biridir. Sanat açısından bakıldığında, Albrecht Dürer, Vincent van Gogh ve Pablo Picasso, önemli sanatsal açıklamalar yapmak için kafatası görüntülerini kullanan sanatçılardan sadece birkaçı.

Samuel Dirksz van Hoogstraten tarafından “Genç Adamla Düşünen Vanitas Natürmort”, c. 1645. (Fotoğraf: Wikiart üzerinden kamu malı )

Ancak kafatasları memento mori’yi ifade etmek için kullanılan tek sembol değildir . Batı sanatının tarihi boyunca, sanatçılar yaşamın kırılganlığını aydınlatmak için çeşitli metaforlar kullandılar. Özellikle Hollanda’da, bu kavramları keşfetmek için natürmort resimkullanılmıştır. 16. ve 17. yüzyıllar boyunca, bu resimlere genellikle vanitalar (“makyaj” için Latince) deniyordu . Çürüyen meyve, müzik aletleri, saat, kum saati ve baloncuklar gibi semboller kullanarak çürümeyi ve hayatın kaçak doğasını göstermek için kabarcıklar kullandılar.

 

Memento Mori  Sanatı

Tarih boyunca sanatçıların, maddi varlıkların geçici doğası ve ruha odaklanma gereği hakkında düşünmeyi provoke etmek için görsel ipuçlarını kullandıkları ustaca örneklere bir bakalım.

ALBRECHT DÜRER

“Kafatası”, Albrecht Dürer, 1521. (Fotoğraf: Wikiart üzerinden kamu malı )

FRANS HALS

Frans Hals’ın “Kafatası Olan Genç Adam”, c. 1626. (Fotoğraf: Kamu malı Wikipedia )

PHİLİPPE DE CHAMPAİGNE

Philippe de Champaigne’den “Kafatasıyla Natürmort”, c. 1671. (Fotoğraf: Vikipedi ile kamu malı )

MARİA VAN OOSTERWİJCK

Maria van Oosterwijck, 1668’den “Vanitas Still Life” (Fotoğraf: Vikipedi üzerinden kamu malı)

VİNCENT VAN GOGH

“Yanan Sigara İçen Kafatası” Vincent van Gogh, 1885. (Fotoğraf: Kamu malı Wikiart )

 

 

 

 

Beğendim
Beğendim Bayıldım Hahaha Süper Üzüldüm Kızdım
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2019 avustos powered by avustos.com

To Top