Tasarım&Sanat

Dünyanın En Büyük Kuş Heykeli 10 Yılda Tamamladı

Beğendim
Beğendim Bayıldım Hahaha Süper Üzüldüm Kızdım

Hindistan, Kerala’nın pastoral ortamı, Jatayu Dünya Merkezinde en iyi görülen inanılmaz doğa manzarasına sahiptir. Ülkenin turizm departmanı ile Rajiv Anchal (bir film yönetmeni ve heykeltıraş) arasındaki ortak girişim, doğa parkı, 2017’nin sonundan beri açıktı. O zamandan beri şöhretle ilgili büyük bir iddia aldı; Jatayu Dünya Merkezi, dünyanın en büyük kuş heykeline ev sahipliği yapar.

Jatayu olarak da adlandırılan kuş, şaşırtıcı bir ölçüm setine sahiptir. 200 fit uzunluğunda, 150 fit genişliğinde ve 70 fit uzunluğundadır. Heykel, ayrı ayrı dekore edilmiş ve katmanlı tüyler de dahil olmak üzere bu kadar büyük ölçekte beklemeyeceğiniz titiz detaylara sahiptir. Jatayu’nun etkileyici kanatları, ziyaretçilerin figürün üzerinde yürümesine, talonslarına ve kafalarına tırmanmalarına izin veren zemine yayılır. Jatayu’nun içine de girmeleri gerekiyor. Kuşun vücudu, Dünya Merkezi binasının çatısı olarak ikiye katlanır – bu sanat eserini işlevsel kılar. Bu inanılmaz yapının Anchal ve ekibinin 10 yıl sürmesi şaşırtıcı değildi.

Harika bir tasarım ve mimarlık harikası olmasının yanı sıra, devasa heykele de önemli bir bağlam var. Jatayu, Hindu destanı Ramayana’da sembolik bir figürdür . “Asil ilahi kökenli bir kuş” olarak bilinen efsane, ünlü Lord Rama’nın (Vishnu ve Krishna’nın enkarnesi) eşi Sita’yı kurtarmaya çalıştığıdır. Sita şeytan kral Ravana tarafından kaçırıldı ve Jatayu savunmasına geldi.

Kral, Ravana ile dövüştükten sonra, Jatayu’nun sol kanadını kesti ve Sita ile kaçtı. Jatayu Dünya Merkezi, soylu şahsiyetlerin kadınların güvenliğine olan bağlılığına saygı göstermeye ve bu dev heykelle onurlandırmaya karar verdi. Heykel ayrıca sembolik olarak “insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar birbirlerini önemsiyor ve bu dünyada barışçıl bir yaşam sürdüğünde geçmiş zamanlardan” tanıyor.

Jatayu Dünya'sının Hindistan Kerala'daki Merkezi dünyanın en büyük 
kuş heykeline ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca Jatayu olarak adlandırılan kuş, 200 metre uzunluğunda, 150 metre genişliğinde ve 70 metre yüksekliğindedir. Merkez binasının çatısı olarak ikiye katlanır.


Beğendim
Beğendim Bayıldım Hahaha Süper Üzüldüm Kızdım
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2019 avustos powered by avustos.com

To Top